Na rynku w większości sklepów z RTV można zauważyć ofertę sprzedaży telewizorów z najwyższą obecnie dostępną rozdzielczością Ultra High Definition, zwaną potocznie 4K. Telewizory te oczywiście są wychwalane przez sprzedających, jako te najlepsze, których obraz jest bardzo realistyczny. Oczywiście cena tych telewizorów jest odpowiednio wysoka. Warto się więc zastanowić, czy warto taki zakup wykonać?

Obraz jak żyleta.

Kiedy w roku 2013 były prezentowane pierwsze telewizory, które obsługiwały rozdzielczość 4K, widzowie z otwartymi ustami obserwowali obraz ostry jak żyleta. Prawie trójwymiarowy, doskonale prezentujący każdy nawet najmniejszy element i szczegół. Prezentacja wypadła doskonale i już wkrótce pierwsze telewizory pracujące w tej rozdzielczości pojawiły się w sklepach. Co jednak znaczy symbol 4K? Najprościej tłumacząc, jest to symbol rozdzielczości ? informacja, że szerokość ekranu wynosi 4 tysiące pikseli. Ekran telewizora posiada więc rozdzielczość 3840 x2160 pikseli. Jak prosto można wyliczyć, jest to osiem razy większa rozdzielczość niż w przypadku ekranów które pracują w rozdzielczości Full HD ? 1920 x 1080. Korzyści z tak dużej rozdzielczości są widoczne już na pierwszy rzut oka. Dokładność szczegółów, brak widocznych pikseli kiedy się siedzi bliżej ekranu. Możliwość produkowania większych ekranów nawet o przekątnych powyżej 80 cali. Dodatkowym plusem jest to, że rozdzielczość ta pozwala na oglądanie również obrazów trójwymiarowych i to w jakości Full HD, wystarcza jedynie ubrać specjalne okulary polaryzacyjne.

Co faktycznie uzyskujemy?

Parametry ekranu telewizora są bardzo ważne, jednak nic nie dadzą jeśli nie pójdzie za tym jakość sygnału, który będzie przez telewizor przekształcany. Nie ma się co oszukiwać. Większość nadawców sygnału telewizyjnego, którzy funkcjonują w naszym kraju oświadczają, że ich sygnał jest w jakości HD. Jak jednak można zauważyć na co dzień, jakość ta pozostawia wiele do życzenia. Tak naprawdę mało jest materiałów, które można oglądać w tej rozdzielczości. Nawet filmy nagrane na Blue Ray, mają niższą rozdzielczość niż 4K. Na szczęście co raz więcej materiałów dostępnych jest w sieci. Na popularnym portalu YouTube można znaleźć wiele ciekawych filmików w tej technologii. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości jakie daje smart TV i oglądać bezpośrednio z Internetu. Jedna niedogodność ? prędkość łącza musi mieć co najmniej 15Mbitów/s. Wychodzi na to, że telewizory te jak na razie są tak naprawdę dość sporym i drogim gadżetem, który kiedyś otrzyma szansę zaprezentowania swoich możliwości dla każdego. A producenci już zapowiadają telewizory o rozdzielczości 8K.