Każemu się marzy dom, w którym mieszkanie będzie samą przyjemnością. Każdemu się marzy, że po przebudzeniu się, będzie mógł się napić świeżo zaparzonej kawy, bez konieczności samodzielnego sporządzenia. Ot taki dom, który znamy zazwyczaj z filmów fantastycznych. Takie wizje wyddają się bardzo odległe od realizacji, ale tylko się wydają. Nie każdy wie, że systemy, które sprawiły iż dom może być inteligentny już powstały.

Nowocześnie i oszczędnie.

Założenia domu inteligentnego są takie, że ma być to dom nie tylko przyjazny dla użytkownika, ale przede wszytskim tani w użytkowaniu. Pierwszy dom, który moglibvyśmy okreslać jako inteligentny powstał już w roku 1950 w mieście Jacskon na terenie USA. Wybudowany przez Emila Mathiasa dom, był wyposarzony w automatyczne rolety, czujniki pożarowe, czy też możliwość sterowania radiem z innegom pomieszczenia. Seryjne systemy inteligentne powstały w latach siedemdziesiątych na terenie Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe systemy powstały wcale nie dla domów i mieszkań, ale do zarządzania uprawą roślin oraz hodowlą zwierząt ? w celu wyeliminowania pracy człowieka. W mieszkaniach pojawiła się nieco później. W ostatnim roku ubiegłego wieku potentat softwaru komputerowego zaprezentował Microsoft Smart Home.Co ciekawe, to nie był dom jedynie z świetnie wyglądającymi gadżetami, ale wpełni skomunikowany z użytkownikami dom, którym można było sterować. Wraz z rozwojem technologii, idea i rozwiązania inteligentnego domu ruszyła z kopyta. Szczególnie znaczącą dla rozwoju tej technologii był rozwój technologii mobilnej. Dzięki temu sterowanie domu jest możliwe praktycznie z każdego miejsca.

Trochę technologii się przyda.

Obecnie na rynku stosuje się kilka systemów zarządzania budynkami mieszkalnymi. Generalnie mówiąc system ten polega na wykorzstaniu systemu czujników oraz detelktorów i zintegrowanie ich w jednym systemie operacyjnym, który będzie nimi zarządzać. Poprzez czujniki płyną informacje na temat istotny dla funkcjonowania domu, a system reaguje na bodźce dopasowując budynek do panujących warunków. Zastosowanie inteligentnego systemu zarządzania domem pozwala nie tylko na poprawe bezpieczeństwa i wygody mieszkających, ale również na znaczne oszczędności zużycia mediów, czyli prądu, gazu, wody. Systemy inteligentnego zarządzania domem są bardzo często montowane w nowoczesnych domach pasywnych, gdzie ich wydajność jest najlepsze. Nie jest to mały wydatek, ale jego zamontowanie zwraca się całkiem szybko.