Małe pokoje są trudne pod wieloma względami. Mało w nich przestrzeni, mało wolnych kątów i czasem zbyt mało pomysłów, jak powiększyć optycznie ciasną klitkę. Pomocną dłoń wyciąga do nas oświetlenie. Różnego rodzaju lampami, sposobem ich ustawienia i detalami można sprawić, że małe stanie się większe, bardziej komfortowe i przyjazne. Od czego zacząć?

Miejsce dla światła

Oświetlenie zazwyczaj wybieramy na końcu, mając już określoną aranżację bądź będąc na etapie uzupełniania jedynie detalami. Musimy zatem pozostawić nieco wolnego miejsca, z myślą o lampach ? zarówno tych montowanych na sufitach, ścianach, jak i ustawianych na meblach czy podłogach.

Małe przestrzenie nie lubią chaosu, zagracenia i nadmiaru wszystkiego, wszędzie. Im większy porządek i skromna (co nie znaczy, że banalna) przestrzeń, tym większy komfort użytkowania. Spośród oświetlenia zaś warto postawić na lampy podłogowe, które będą umieszczone w kątach. Najlepiej z kloszem rozszerzającym się ku górze, by światło rozproszyć równomiernie, w dużej ilości. Kierowanie na ściany i sufit, a do tego ustawienie w kącie, pozwala optycznie podwyższyć pomieszczenie. Ponadto tuż obok można ustawić sofę, łóżko lub fotel, by stworzyć przytulny kącik. Lampy podłogowe komponujące się z niewielkimi wnętrzami, można znaleźć w ofercie Azzardo.com.pl, wybierając spośród designerskich projektów, minimalistycznych i nowoczesnych konstrukcji bądź uroczych lamp utrzymanych w klimacie dawnych wnętrz.

Sposób kierowania światła

Jak wynika z powyższego akapitu, sposób kierowania światła ma niebagatelne znaczenie dla małych przestrzeni. Za każdym razem, gdy wybieramy lampy pozwalające kierować wiązkę światła ku górze, dodajemy dodatkowych centymetrów wybranym pomieszczeniom.

Wyjątkową atmosferę można uzyskać dzięki świetle o ciepłej barwie, przytłumionym i zgaszonym. Nie trzeba jednak przesadzać w drugą stronę, ponieważ zbyt słabe światło sprawi, że domostwo stanie się ciemne, wręcz mroczne, a do tego wywoła w nas niemalże efekt klaustrofobii.

Rozmiary i rozłożystość konstrukcji oświetleniowych

Skoro ?małe? nie lubią ?dużego? i nadmiaru, to swój wzrok skupiamy na lampach skromnych pod względem rozmiarów i rozłożystości. Dobrze sprawdzają się punktowe źródła światła, bo potrzebują minimum z minimum miejsca, a można je montować nie tylko na sufitach. Podobnie jest z plafonami, płaskimi, równomiernie rozpraszającymi światło i łatwymi w montażu. One również mogą spełniać rolę oświetlenia głównego, bocznego, jak i typowo dekoracyjnego.

Na koniec zaś wszelkiego rodzaju lampki nocne i lampki stołowe, które będą budować atmosferę wnętrz, ale ich nie przytłoczą, a ciekawe wykonania wpiszą się w potrzeby miłośników skrajnie odmiennych aranżacji. Czy to oznacza, że całkowicie trzeba rezygnować z lamp wiszących i żyrandoli? Niekoniecznie, bo konstrukcje wiszące mogą posiadać regulowane linki, a żyrandole to dziś niemalże potęga oświetleniowa ? od bajecznie rozłożystych i luksusowych, aż po te estetyczne, skromne, ale miłe dla oka, za to zajmujące niewiele miejsca.

Małe mieszkanko to nie problem!