Staliśmy się prawdziwymi leniami. Planując wyjazd na wczasy, szczególnie jeśli jest mowa o wyjazdach za granicę, przerzucamy sprawy organizacyjne na biura podróży. Wyjeżdżamy w końcu na te wakacje, by stwierdzić, że sami lepiej byśmy je zorganizowali. Postanawiamy na przyszły rok samemu wyjechać, po czym przychodzi kolejny rok i sytuacja się powtarza. A może pokonać swoje lenistwo oraz konformizm i w końcu zdecydować się na podróż, którą samodzielnie zaplanowaliśmy oraz przygotowaliśmy. Nie ma mowy, by wykpić się tym, ze nie ma się doświadczenia. W sieci można znaleźć mnóstwo blogów podróżniczych, które mogą służyć jako instrukcje obsługi samodzielnych wycieczek zagranicznych.
Od planowania zaczyna się zabawa.
Doświadczeni podróżnicy uważają, ze cała przygoda zaczyna się od planowania. To pierwszy etap przygotowań do podróży, którego nie można pominąć. Planowanie rozpoczyna się w naszych głowach, w których możemy wyobrazić sobie gdzie chcemy pojechać. Plan podróży nie musi być dopięty na ostatni guzik, jak to jest w większości wyjazdów zorganizowanych. Pozostawienie miejsca na odrobinę szaleństwa i nieprzewidywalności może przynieść dodatkowy smaczek. Nie można się zrażać tym, ze faza przygotowań może być długa, często dłuższa niż sama podróż. Jednak już sama rezerwacja środków transportu, a także zabukowanie hoteli może trochę potrwać. Często podróżnicy na własną rękę szukając środka transportu czekają na obniżki i promocje, podobnie jest w przypadku miejsca zakwaterowania. To może być nieco frustrujące zajęcie, ale warto poświęcić na to trochę czasu i cierpliwości. Planując samodzielnie samą podróż ma się do dyspozycji cały wachlarz środków transportu. Nie musi to być od razu samolot, ale również można się świetnie bawić podróżując pociągiem, samochodem, autostopem, czy też innym nie koniecznie konwencjonalnym środkiem transportu. Wybór środka transportu może sprawić, że będziemy mogli w każdym momencie zmienić cel podróży, zatrzymać się, by podziwiać architekturę, krajobrazy. W przypadku wyjazdu z biurem podróży, ani samego pobytu, ani tym bardziej podróży. Jednak jest się skazany na to co zaplanował organizator, jeśli jedzie się w jakieś ciekawe miejsca, to czas zwiedzania jest ograniczony do prawdziwego minimum, a przecież to nie o to chodzi.
Bezpieczny wyjazd.
Planując wyjazd zagraniczny nie można zapominać o swoim bezpieczeństwie. Wyjazd z biurem podróży zawiera pewien pakiet ubezpieczenia, jednak jak się przekonało już sporo wycieczkowiczów. Warto więc się dodatkowo ubezpieczyć, by nie okazało się, iż trzeba do leczenia dopłacić i to sporo. Faktem jest, że wybierając się samodzielnie w obce strony, nie można zapominać o ubezpieczeniu. Czas obowiązywania ubezpieczenia, jego zakres oraz kwota na którą jest się ubezpieczonym. To zapewni pomoc, kiedy wydarzy się coś niezapowiedzianego, a niekoniecznie dobrego.
Nocować i poznawać ludzi.
Każdy, kto decyduje się na samodzielne podróżowanie za granice, tak naprawdę sam decyduje, gdzie chce spać, czy ma to być wypasiony hotel, a może wystarczy zanocować u przypadkowo poznanej osoby, gdzieś na macie. Wyjazd samotny za granice, to również możliwość poznawania nowych znajomych. Często również się zdarza, że osoby takie stają się partnerami w podróży. Podróżując samodzielnie można szybciej zdobyć nocleg, niż wyjeżdżając w grupie.