Kiedy planujemy wyjazd na wakacje, czy też chcąc uwiecznić jakąś chwilę jeszcze do nie dawna sięgało się po aparat fotograficzny. Obecnie, nie potrzeba wydawać fortuny na drogie i mające wszystko aparaty fotograficzne. Te aparaty zostały zastąpione przez wszystko mające smartfony. Nie wszystkie smartfony wykonują doskonałe zdjęcia. Ale po co jest ludzka pomysłowość. Znalazło się wiele producentów, którzy postanowili za pomocą różnego rodzaju gadżetów ułatwić chwycenie chwili w zdjęciu.

Foto wizjer.

Największym minusem większości smartfonów jest to, że wykonując fotografię w pełnym słońcu nie do końca ma się komfortowe warunki. Jasne światło utrudnia uchwycenie odpowiedniego kadru. Dla poprawienia tej niedogodności opracowany specjalny wizjer, dzięki któremu można zobaczyć to co się chce utrwalić na nośniku. Wizje jest montowany bezpośrednio na ekranie i współpracuje z dedykowaną aplikacją. Efekt jest więcej niż zadawalający. Smartfon z nakładką działa zupełnie jak profesjonalny wizjer ukazując interesujący nasz wycinek kompozycji. Dodatkowo na ekranie pojawia się informacja przesyłana przez aplikację, jaką ekspozycję wybraliśmy i jaki jest obecnie używany try fotografowania. Cena około 120 złotych i chyba warto je wydać.

Dodatkowe oświetlenie.

Zmorą większości smartfonów jest mało wydajna dioda doświetlająca. Wykonanie zdjęć w porze wieczorowej lub w warunkach, kiedy potrzebne jest dodatkowe źródło światła to po prostu koszmar. Oczywiście producenci gadżetów do smartfonów również stanęli na wysokości zadania i opracowali dodatkowe źródła światła współpracujące ze smartfonami. Można tu wyróżnić dwa modele lamp doświetlających. Pierwszy z nic to Manfrotto KLYP. To już sprawdzone prze wielu miłośników fotografii urządzenie. Jego największa zaleta to dobra jakość wykonania i doskonałe parametry światła jakie daje. Tak naprawdę urządzenie to bazuje na case, do którego jest doczepiona ledowa lampa błyskowa. Efekt jaki można uzyskać jest prawie doskonały. Jedyny minus to cena, która przekracza 300zł. Jako alternatywę można użyć Pocket Spotlight. Tu nie ma żadnego pokrowca, a lampa współpracuje ze smartfonem poprzez podłączenie do gniazda Jack 3,5mm. Wadą tego rozwiązania jest to, że lampa daje światło ciągłe. O ile przydatne jest to przy nagrywaniu filmów za pomocą smartfonu, to już przy wykonywaniu zdjęć już nie koniecznie. Cena około 120 złotych.

Bez kijka nie podchodź.

Nie można mówić o gadżetach do wspomagania wykonywania zdjęć smartfonem, jeśli nie wymieni się słynnego już kijka do selfie. Monopod bo taką faktyczną nazwę nosi nasz kijek, służy do wykonywania zdjęć z odległości bez konieczności proszenia o pomoc kogoś obcego. Na rynku można kupić wiele modeli monopoda, które różnią się od siebie długością wysięgnika, sposobem montowania smartfonu, czy też metodą uwalniania migawki. Cena jest różna od kilku lub kilkunastu złotych do nawet kilkudziesięciu. Kupując monopod, trzeba sprawdzić, czy jest możliwe zamontowanie posiadanego telefonu. Większość monopodów posiada uniwersalne uchwyty, które z założenia będą pasować na większość smartfonów. Jak jednak pokazuje praktyka nie zawsze telefon jest uchwycony stabilnie i próba wykonania zdjęcia za pomocą monopodu może się skończyć awarią smartfonu.