Tatuaże, kiedyś były domeną osób z pogranicza prawa oraz należących do grup przestępczych, obecnie to moda, na którą decydują się ludzie nie zależnie od ras, wykształcenia, wieku czy też płci. Nikogo już nie dziwi młoda, czy dojrzała osoba nie tylko z niewielkim rysunkiem na ciele, ale z wytatuowanymi całymi fragmentami ciała. Można spotkać klasyczne rysunki wykonane jednobarwnym tusze, a także całe kolorowe kompozycje, które przypominają prawdziwe dzieła sztuki. Jeszcze nie dawno, osoby posiadające tatuaż wyróżniały się z tłumu. Obecnie jest odwrotnie, to osoby, które nie posiadają żadnego rysunku na ciele są w mniejszości. O tym, czy wykonać sobie tatuaż, czy też nie trzeba zadecydować samemu.

Nie zawsze bezpieczne.

Każdy kto decyduje się na „strzelenie sobie tatuażu”, powinien sobie zdawać sprawę, że nie jest to całkiem bezpieczne działanie dla jego zdrowia. Nie można zakładać, że jeśli tyle osób nosi tą ozdobę, to i nam się nic nie stanie. Igły używane do tatuowania są wielorazowego użytku. Mają one kontakt z płynami ustrojowymi wielu osób. Niektórzy są nosicielami różnych chorób. Mimo, że osoby wykonujące tatuaże przeprowadzają dezynfekcję swojego sprzętu, to nie ma stu procentowej pewności, że faktycznie są one całkowicie bezpieczne. Mało kto wie, że tatuaże to również inne zagrożenia dla naszego zdrowia. Mogą wyniknąć powikłania podczas ich wykonywania, do najczęstszych zalicza się różnego rodzaju, bliznowce, ziarniaki, a także problemy z wykonywaniem rezonansu magnetycznego, czy też zwyczajne reakcje alergiczne. Tatuaż nie zawsze również musi być upiększeniem. Wiele osób, które zdecydowało się na wykonanie rysunku na ciele, marzyło o cudownym efekcie, a wynik dziary był żałosny. Nie ma co liczyć, że będzie można szybko to usunąć. Usuwanie tatuażu jest bardzo bolesne i pozostawia bliznę. Są studia tatuażu, które pomagają zakryć wstydliwe rysunki innymi tatuażami. Takie studia są jednak dość rzadkie, a ceny ich usług nie należą do najniższych. Tatuaż jest rysunkiem trwałym, można powiedzieć, że jest na całe życie. Nie można łatwo go usunąć jeśli minie moda na tatuaże. Mogą coś o tym powiedzieć mężczyźni, którzy wytatuowali swoje ciała w latach siedemdziesiątych, a teraz paradują z nagimi paniami, lub kotwicami, co wygląda dość śmiesznie. Nie można również zapominać, że podczas tatuowania w nasze ciało jest wbijana igła, która wywołuje ból. Decydując się więc na tatuaż warto, to również mieć na uwadze.

Rysunki jak obrazy.

Tatuaż został opracowany przez pierwotne ludy, w celu upiększenia ciała i wystraszenia swojego wroga. Najbardziej rozpoznawalne są tatuaże maoryskie, które były nanoszone na twarzy, szyi oraz barkach. Maorysi zarówno kobiety jak i mężczyźni poddawali się tej ozdobie. Obecnie tatuaż ma wyłącznie być ozdobą, a przynajmniej dla większości społeczeństwa. Czy będzie stanowić ozdobę, to zależy przede wszystkim od kunsztu osoby wykonującej tatuaż. Można zauważyć na naszych ulicach osoby, które posiadają wspaniałe rysunki na skórze, od których nie można oderwać oczu. Można powiedzieć, że są to prawdziwe dzieła sztuki. Są jednak również osoby, których tatuaże wyglądają żałośnie lub co najmniej śmiesznie. Nie zawsze to co jest w modzie musi upiększać. I o tym trzeba pamiętać zanim zdecydujemy się na tatuaż.