Przechadzając się po naszych ulicach, przyglądając się jak spacerujący ludzie są ubrani, jaką się cieszą fryzurą, nie sposób odnieść wrażenia, że gdzieś już to się widziało. Ubrania, fryzury, dodatki – to wszystko już kiedyś było w modzie, a teraz po latach znowu się pojawiło. Jak twierdzą specjalistki od mody od pewnego czasu w sprawach mody kreatorzy sięgają po modę retro. Można powiedzieć, że ta moda nigdy nie przemija. Rzeczy pochowane do szafy, w pewnej chwili ponownie trafiają na salony. Może tylko trochę są odświeżone, ale tak naprawdę to są to już kiedyś było. Czy kreatorom brakuje pomysłów, że sięgają po starocie. A może po prostu mamy gdzieś we krwi tęsknotę za sprawdzonymi pomysłami?

Sukienka od babci? Dlaczego nie?

Nie można wymyślać ciągle czegoś całkiem nowego, jeśli odbiorcy nie za bardzo tego chcą. Jest tak również w modzie, gdzie po okresie wprowadzaniu pewnych nowości, powraca moda rodziców, czy też naszych babć. Oczywiście stroje przechodzą pewną modyfikację, ale założenia są podobne. W ciągu ostatnich lat można zauważyć, że w modzie pojawiają się kolejno lata siedemdziesiąte, osiemdziesiąte, a w ostatnim czasie moda czerpie z tego co było w latach dziewięćdziesiątych. Bufiaste ramiona z poduszkami, jeansy z wyższym stanem zwężane do dołu, koszule flanelowe, to wszystko co ubierają modnisie z taką radością tkwi swoimi korzeniami w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Co dziwnego jeszcze nie tak dawno z tej wszyscy się śmiali, a obecnie chętnie zakładają rzeczy wyciągnięte z szafy swoich rodziców.

Nie warto wyrzucać rzeczy na śmietnik.

Moda co jakiś czas sięga do tego co było. Tak jak w przypadku urządzania domów, gdzie co jakiś czas wraca moda na klasykę, również w tym co się nosi projektanci sięgają po sprawdzone wzornictwo. Nie jest to jednak całkowita kopia tego co nosili nasi rodzice lub babcie, ale te rzeczy zostały dopasowane do współczesnych czasów. Niemniej klasyka zawsze będzie chętnie widziana w naszych szafach, nawet za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Tak naprawdę moda, to nie są tylko ubrania wyciągnięte z szafy, bądź też zakupione w markowych sklepach, moda to również pewien kanon piękna. Trudno nie zauważyć, że nie koniecznie to co jeszcze za naszych rodziców było uznane za piękne, dzisiaj takie nie jest. Ubrania powracają w zmienionych formach. To ważne, gdyż bezmyślne kopiowanie tego co było, podkreślanie elementów sylwetki lub urody dokładnie jak w latach, do których się odnosimy nie jest w dobrym guście. Cały smaczek polega na tym, by wykorzystać to co w danej modzie było ciekawe i dopasować do obecnych standardów.