X
    Categories: Praca i finanse

Zakłady bukmacherskie w Polsce ? jak duża jest ta branża?

Polska branża hazardowa w ostatnich latach ulega znacznym zmianom. Niektóre z tych zmian są dość pozytywne, inne jednak negatywne. Najbardziej zauważalnym zjawiskiem jest zaś dynamiczny rozwój całego rynku zakładów sportowych. Liczba hazardzistów i kwoty zakładów, które obstawiają typerzy, rosną w szybkim tempie, a wartość rynku zakładów online jest coraz większa. Coraz więcej ludzi interesuje się hazardem wirtualnym i coraz więcej pieniędzy jest na szali.

Hazard w Polsce w cyfrach

Jaka jest dzisiejsza sytuacja polskiego hazardu? Jakie trendy i będą decydować o przyszłości rynku bukmacherskiego? Polski rynek hazardowy dynamicznie się rozwija i przenosi do internetu. Według raportu Ministerstwa Finansów wartość polskiego legalnego rynku zakładów bukmacherskich w sieci wyniosła w 2016 roku 1,7 mld PLN, a w 2017 roku – 3,4 mld PLN, w 2018 r. – 5,2 mld PLN, a w 2019 roku wartość ta wzrosła aż o 29% do 6,7 mld PLN. W 2020 roku obroty branży wyniosły 7,2 mld PLN. 

Legalne buki w Polsce online odnoszą coraz większe sukcesy dzięki temu, że trafiają w preferencje nowej, wirtualnej generacji hazardzistów. Nie należy również pomijać wpływu epidemii Covid-19 na rynek hazardowy. 

Seria ograniczeń nałożonych przez rząd spowodowała, iż gracze z Polski rzadziej wychodzą z domu, a jednocześnie więcej czasu spędzają w sieci, w tym na grach hazardowych online. Epidemia zmusiła niektórych bukmacherów do zamknięcia swoich stacjonarnych placówek i przejścia do sieci. Odwołano także mecze wielu imprez sportowych, uniemożliwiając obstawianie wyników meczy, które po prostu się nie były rozgrywane.

Obecnie w RP działa 17 legalni bukmacherzy 2022 licencjonowanych przez Ministerstwo Finansów. Oto najpopularniejsze z nich:

  • STS.
  • Fortuna. 
  • Betclic. 
  • forBET. 
  • LV BET. 
  • Totolotek. 
  • Etoto.
  • PZ Buk.

Ponadto kilka młodszych firm hazardowych takich jak TOTALbet, Noblebet, eWinner, Superbet, BETFAN, BetX, Traf. STS ma największy udział w rynku, wysokość którego wynosi 45%. Na drugim szczeblu jest Fortuna z 31%, a na trzecim ForBET z 6%. Bukmacherzy wpłacają do budżetu państwa w podatkach około 800 mln PLN rocznie, a wpływy podatkowe z całego polskiego rynku hazardowego wynoszą 1,7 mld PLN rocznie. Gracz musi pamiętać, że od każdego zrealizowanego kuponu potrącany jest podatek od zakładu w wysokości 12%.

Hazardziści coraz częściej korzystają z usług polskich firm bukmacherskich. Nie ma to nic wspólnego z patriotyzmem, ale w dużej mierze jest wynikiem wejścia w życie ustawy o grach hazardowych. Polska jest krajem o bardzo surowym prawie hazardowym. Ustawa o grach hazardowych zdelegalizowała zagraniczne firmy, które nie płaciły w naszym kraju podatków i nieuczciwie konkurowały z krajowymi bukmacherami. Dzięki ustawie udało się ograniczyć szarą strefę z 90% do około 40-60%. Kolejne lata przyniosą nowy etap rozwoju branży hazardowej w RP.

Kim jest polski hazardzista

Statystyczny polski hazardzista to mężczyzna w wieku od 24 lat, z wykształceniem średnim, mieszkający w mieście. Mężczyźni w RP trzykrotnie częściej niż kobiety uprawiają hazard. Osoby o wyższym poziomie dochodów są również bardziej skłonne do uprawiania hazardu. Wśród grup zawodowych najwięcej graczy występuje wśród studentów i uczniów oraz wśród pracowników średniego poziomu i techników. 

Mężczyźni preferują zabawę związaną z dużym ryzykiem i ekscytującymi emocjami ? automaty do gry, zakłady sportowe u legalny bukmacher w Polsce i kasyna. Kobiety natomiast wybierają rozgrywki, które nie obciążają rodzinnego budżetu i nie psują nerwów ? zdrapki, lotto, konkursy, bingo.

Przeciętny hazardzista traktuje hazard raczej jako rozrywkę niż źródło zarobków. Mimo to w zakładach bukmacherskich zdarzają się spore wygrane ? w przypadku stawek wielozakładowych odnotowano wygrane o łącznej wartości 4 mln PLN.

Polacy wydają na gry hazardowe znacznie mniej niż mieszkańcy krajów europejskich:

  1. Według Totalizatora Sportowego przeciętny gracz z Polski wydaje na loterie i gry około 15 EUR rocznie.
  2. Według Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) około 223 PLN rocznie.

Badania pokazują, że najwyższy zakład, jaki większość graczy kiedykolwiek dokonała w bukmacherce, to mniej niż kilkaset PLN. Około 10% hazardzistów grało jednorazowo sumą większą niż 1000 PLN. Pozostali gracze przeznaczają na gry hazardowe kwoty poniżej 100 PLN. Aby udanie typować zakłady, należy wybrać renomowanego buka. W tym celu pomocnym okaże się ranking bukmacherów, w którym można sprawdzić podstawowe informacje o wiarygodnych operatorach hazardowych.

Co przyciąga graczy do hazardu w Polsce

Jak powiedzieliśmy wyżej, zakłady u bukmacherów to przede wszystkim źródło rozrywki i niezapomnianych wrażeń dla typerów. Jednak to właśnie możliwość wygrania dużych pieniędzy generuje porywające emocji. Dlatego też bukmacherzy prześcigają się w różnego rodzaju nagrodach, dzięki którym gracze mogą wygrać więcej, wydając przy tym mniej.

Szczególną formą nagrody jest tzw. bonus startowy. Jest to bonus dla nowych użytkowników firmy bukmacherskiej. Aby go zdobyć, należy założyć profil na stronie wybranego operatora i wyrazić zgodę na uczestnictwo w promocji. Na początek można otrzymać darmowy kupon na różnego rodzaju gry. Bukmacherzy proponują również stawki bez ryzyka, znane jako zwrot, czyli cashback. Niektóre z nich nie wymagają wpłaty, aby rozpocząć grę ? taki bonus to tzw. freebet lub darmowy zakład.

Innym rodzajem nagrody bukmacherskiej jest tzw. bonus reload, czyli za pierwszy lub kolejny depozyt na konto u bukmachera. Jako bonus możesz otrzymać np. podwojenie zdeponowanej kwoty.

Artykuł sponsorowany

bok: