Może polskie góry nie są najwyższe na świecie, czy też nawet w Europie. Może nie mamy zbyt spektakularnych widoków z polskich szczytów. Jednak są ludzie, którym chodzenie po polskich górach sprawia całkiem niezłą frajdę. Przyjemność jest na tyle duża, że stworzyli nowe wyzwanie, zdobycie wszystkich największych szczytów górskich.
Klub zdobywców Korony Gór Polski.
Pomysł narodził się nie tak dawno, bo jakieś 20 lat temu, kiedy to w głowach miłośników turystyki górskiej, a przede wszystkim polskich gór, pojawił się pomysł by zdobyć wszystkie szczyty polskie. Pomysł łączył w sobie dwa podejścia do turystyki górskiej. Z jednej strony miłośnicy gór mają możliwość robienia to co lubią najbardziej, a z drugiej strony jest prawie sportowa rywalizacja, która często napędza do większego wysiłku. Szczytów do zdobycia jest 28 bardzo malowniczych szczytów, najwyższych we wszystkich pasmach, jakie usytuowane są w naszym kraju. Może nie jest to korona świata, ale cały urok polega na tym, ze każdy, kto ma na to ochotę, może być zdobywcą Korony Gór Polskich. Przez dwadzieścia lat istnienia Klub skupił przeszło 17 tysięcy członków nie tylko z całej Polski, ale również z różnych krajów Europy, a nawet również z Azji. Pośród członków klubu, zaledwie nieco więcej jak tysiąc osób może się poszczycić mianem zdobywcy wszystkich 28 szczytów. Przez pierwsze piętnaście lat miłośnicy zdobywania polskiej korony działali pod patronatem miesięcznika ?Poznaj Swój Kraj?. Od roku 2012 ? od chwili zamknięcia tytułu miesięcznika, zdobywanie Korony Gór Polski odbywało się pod patronatem oficyny wydawniczej AMOS. Dla członków oraz miłośników nietypowego jakby nie było wyzwania wydawany był miesięcznik ?Wciąż Wędrujemy?. Niestety proza praw rynku okazała się brutalna i tytuł zniknął z rynku. Nie zakończyło to jednak działalności klubu, który w roku 2016 usamodzielnił się.
Wyzwanie czy przygoda?
Zdobywanie szczytów górskich to wspaniała przygoda. Nie zależnie od tego czy zdobywa się je w ramach konkretnej organizacji takiej jak Klub Zdobywców Korony Gór Polski, czy też w sposób zupełnie amatorski. W obecnych czasach, kiedy miłośnicy gór mają możliwość zdobywania szczytów praktycznie na całym świecie, doskonałym wydaje się propagowanie naszego polskiego podwórka. Przy okazji jest to pewnego rodzaju wyzwanie. Takie pozytywne wyzwanie są najczęściej motorem do wybrania się w piękne polskie góry. Przejście przeszło 30 tysięcy kilometrów, zdobycie 28 szczytów, to jest nie lada wyczyn, który spędza sen z oczu niejednego miłośnika turystyki górskiej.