W społeczeństwie krąży wiele informacji na temat zakwaszenia organizmu. Pomieszanie plotek z faktami stwarza często niejasny obraz, w którym zaczynamy się gubić. Oglądamy i wysłuchujemy wiele reklam z preparatami przeciwko zakwaszeniu organizmu, bądź też można przeczytać, że to zakwaszenie może być przyczyną wielu chorób. Co ciekawe, w medycynie nie ma takiego terminu jak zakwaszenie organizmu. O co więc w tym wszystkim chodzi? Czy jest to bajka stworzona na potrzebę przemysłu farmaceutycznego, a może coś prawdy w tym się znajduje?
Nieco nauki.
Świat medyczny używa określenia równowaga kwasowo-zasadowa. Jest to stan organizmu, w którym stosunek kationów, do anionów jest optymalny. Ten stan jest warunkiem odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Stosunek jest wyrażany w skali pH, a dla przypomnienia prawidłowy odczyn pH człowieka to 7,35-7,45, a więc obojętny z lekkim wskazaniem na odczyn zasadowy. W przypadku kiedy odczyn przesunie się w kierunku kwasowości, wówczas można mówić o kwasicy metabolicznej, co może być spowodowane przez groźne choroby takie jak cukrzyca, alkoholizm. Jak alarmują lekarze silne przesunięcie tej równowagi w kierunku odczynu kwaśnego może być groźne dla zdrowia ? może powodować drgawki, śpiączkę, a ostatecznie może być przyczyną śmierci. Chcę jednak przypomnieć ? kwasica metaboliczna jest to objaw chorób, które mogą dotknąć człowieka. W medycynie oraz sporcie jest również określenie chwilowego zakwaszenia organizmu. Jest to związane z intensywnym wysiłkiem jakim jest poddawany organizm. Pod koniec wysiłku do krwi dostają się cząsteczki kwasu mleczanowego, które mogą spowodować lekkie zakwaszenie organizmu. Kwas mleczanowy jest produktem jak najbardziej naturalnym. Człowiek po takim wysiłku często czuje się gorzej ? jego mięśnie odmawiają posłuszeństwa, czuje się ogólnie rozbity oraz obolały. Jest to jednak stan krótki i przejściowy. Już po kilku minutach wszystko wraca do normy. Odmiennym stanem do kwasicy jest zasadowica. To również jest stan, który jest objawem najczęściej ciężkich chorób, takich jak hiperwentylacja, brak potasu spowodowany biegunką lub wymiotami, chorobą wątroby, czy też w końcu nadużywaniem salicylanów. Zasadowica objawia się najczęściej niedotlenieniem centralnego układu nerwowego, zawrotami głowy, osłabieniem mięśni oraz tężyczką.
Chwila prawdy.
Wiele osób, sugerując się reklamami oraz niektórymi sponsorowanymi artykułami w prasie, uważa że kwasica metaboliczna jest tożsama z zakwaszeniem organizmu. Co więcej również pod wpływem niesprawdzonych do końca informacji uważają, że nieodpowiednia dieta może mieć wpływ na to mityczne zakwaszenie organizmu. Odpowiednio zbilansowana dieta jest ma wpływ na zachowanie naszego organizmu, jednak nie ma wpływu zupełnie na odczyn naszej krwi i płynów ustrojowych. Przepraszam, dieta ma wpływ, ale jeśli chorujemy na cukrzycę, mamy problemy z wątrobą czy też z przyswajaniem pewnych makroelementów pochodzących z pożywienia. Jest to jednak stan chorobowy. Niezdrowa dieta może mieć również wpływ na organizm jeśli będzie długotrwała. Zamiast jednak mitycznej choroby zakwaszenia organizmu, może spowodować miażdżycę, cukrzycę, podnieść ciśnienie krwi. Przed nadmiernymi wahaniami odczynu naszego organizmu, ten ostatni posiada doskonałą obronę, w postaci nerek, które biorą udział w gospodarce jonami w organizmie. Nerki w przypadku pojawienia się zbyt dużej ilości kwasu, błyskawicznie go usuwają, czego efektem jest dwutlenek węgla, który jest wydychany. Jak widać jest to proces normalny, a wręcz pożądany przez organizm.