Elektrokoagulacja to nic innego jak leczenie prądem elektrycznym. Zabieg ten wykorzystywany jest głównie do usuwania zmian skórnych. Przy jej pomocy usunąć można m.in. włókniaki, torbiele, brodawki oraz prosaki. Dodatkowo zabieg ten z powodzeniem wykorzystuje się do zamykania naczynek krwionośnych.
W trakcie zabiegu dochodzi do uszkodzenia tkanek prądem elektrycznym o wysokiej częstotliwości, a w zależności od potrzeb można wykorzystać elektrody o różnorodnych kształtach. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie zmiany wymienione wyżej wymagają interwencji lekarza. Chcesz dowiedzieć się kiedy usuwać włókniaki? Zajrzy na www.netlekarz.pl.
Zabieg elektrokoagulacji każdorazowo odbywa się w gabinecie lekarskim. Dermatolog odpowiedzialny za przeprowadzenie zabiegu proponuje znieczulenie miejscowe, lub w przypadku zmian niewielkich, w odpowiedniej lokalizacji i wysokiej odporności pacjenta na ból, rezygnuje z niego. Następnie lekarz dotyka zmienione miejsce elektrodą (igłą do elektrokoagulacji), a potem pod wpływem wydzielonego prądu elektrycznego wytwarzana jest wysoka temperatura (nawet do 200 stopni Celsjusza), która umożliwia denaturację białka. W wyniku tego zabiegu następuje zamknięcie naczynia krwionośnego lub wypalenie tkanki odpowiedzialnej za powstawanie zmiany.
Urządzenia do elektrokoagulacji posiadają różne końcówki, które lekarz dobiera w zależności od potrzeb pacjenta. Dostępne są nożyki, kulki, igły oraz pętelki. Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i towarzyszy mu wyjątkowo nieprzyjemny zapach ścinającego się białka. Długość zabiegu uzależniona jest od wielkości powierzchni zmiany. Po zabiegu dermatolog może zalecić stosowanie miejscowych środków przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Miejsce poddane leczeniu należy również pokrywać kremami zawierającymi filtry przeciwsłoneczne. Nie należy stosować środków na bazie kwasów, alkoholu oraz witaminy C i retinolu.
Zabieg elektrokoagulacji może być stosowany do usuwania:
- rozszerzonych naczyń krwionośnych,
- brodawek łojotokowych,
- brodawek wirusowych,
- prosaków,
- torbieli łojowych,
- naczyniaków gwiaździstych włókniaków,
- zbędnego owłosienia,
- zaawansowanych nadżerek.
Wady i ograniczenia elektrokoagulacji
Główną wadą elektrokoagulacji jest wykorzystanie prądu elektrycznego, wykluczające możliwość przeprowadzenia zabiegu u osób po chorobie nowotworowej, a także z rozrusznikiem serca. Dodatkowo zabieg nie może być wykonany u osób z zaburzeniem krzepnięcia lub krążenia krwi, a także osób z cukrzycą i kobiet w ciąży.
Elektrokoagulacja nie działa wybiórczo na poszczególne naczynia krwionośne, dlatego lekarz wykonujący zabieg musi wykazywać się wyjątkową precyzją. Stosując zbyt wysokie natężenie prądu można doprowadzić do powstania widocznej blizny, która znika w różnym stopniu. W nielicznych przypadkach pojawić się mogą odbarwienia, trwałe przebarwienia, a także blizny. Zastosowanie wiązki o zbyt niskim natężeniu prądu może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego bez wcześniejszego zamknięcia naczynia, co może prowadzić do rozwoju zmiany chorobowej. Dla uniknięcia wystąpienia powikłań oraz osiągnięcia korzystnych efektów zabieg przeprowadzać powinien doświadczony lekarz.
W jaki sposób przygotować się do zabiegu zamknięcia naczynek?
Lekarze zalecają, aby na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem elektrokoagulacji nie wykonywać gwałtownych zabiegów kosmetycznych, jak np. mikrodermabrazja (zabieg polegający na zrywaniu warstw martwego naskórka przy wykorzystaniu strumienia mikrokryształów) lub peeling chemiczny, a także unikać nadmiernej ekspozycji na promienie UV, w tym powstrzymać się od korzystania z solarium.
Bezpośrednio po zabiegu należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Przez okres miesiąca po zabiegu nie należy się opalać aby uniknąć narażenia na działanie promieni UV. Zaleca się aby miejsce po zabiegu pokrywać kosmetykami zawierającymi filtry przeciwsłoneczne. Nie należy pokrywać miejsca po zmianie kosmetykami zawierającymi alkohol, a także pozostałe substancje drażniące.
Gdzie wykonać zabieg i jaki jest jego koszt?
Zabieg elektrokoagulacji przeprowadzić można w większości gabinetów dermatologicznych i medycyny estetycznej. Koszt przeprowadzonego zabiegu uzależniony jest od wielkości zmiany i stopnia jej zaawansowania. W przypadku zmian niewielkich koszt zabiegu waha się w okolicach 20 do 50zł, zaś usunięcie zmian większych lub umiejscowionych głęboko może kosztować nawet do 300 zł.
Bezpośrednio po zabiegu na skórze mogą się pojawić obrzęk i zaczerwienienia. Co więcej skóra w miejscu zmiany może być bolesna, jednakże objawy te znikają po około kilku godzinach. W miejscu zabiegu mogą się pojawić drobne strupki, które całkowicie wygoją się już po pierwszych kilku dniach.
W niektórych przypadkach po usunięciu zmiany na skórze mogą pojawić się plamy, przebarwienia i/lub małe blizny jednak zazwyczaj występują one w wyniku drapania skóry w miejscu po zabiegu.
Zabieg elektrokoagulacji nie jest odpowiedni dla każdego. Z tego typu zabiegu nie mogą korzystać osoby z rozrusznikiem serca lub pompą insulinową. Dodatkowo przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża oraz karmienie piersią. Co więcej, zabiegu nie powinny wykonywać osoby opalone, niezależnie od tego czy opalenizna jest sztuczna czy naturalna. Po opalaniu należy odczekać minimum 3 tygodnie i dopiero po tym czasie przystąpić do zbiegu.