Mało które dziecko przejawia ochotę na naukę. Dla większości jest to nudny obowiązek, od którego każde dziecko chce się uwolnić jak najszybciej. Suche faty, cyferki, daty, to nic nie przemawia do dziecka, nie sprawia, że chce zajrzeć do książki. Ale na szczęście są miejsca, gdzie można się uczyć poprzez naukę, zacząć postrzegać naukę jako coś, co może przynieść radość. Tym miejscem jest Centrum Nauki Kopernik.

Warszawa ma szczęście.

Trzeba przyznać, że pomysłodawcy utworzenia Centrum Nauki Kopernik mieli nosa. W ciągu tylko kilku lat od jego powstania odwiedziło go kilkaset tysięcy zwiedzających. Głównie to były dzieciaki i nic w tym dziwnego, bo przecież dla nich to centrum zostało stworzone. O Koperniku słyszało pewnie każde dziecko w Polsce, jednak zazwyczaj odległość jaka dzieli ich od centrum często sprawia, że wyjazd do Warszawy to prawdziwa wyprawa. Jednak warto to zrobić. Kopernik, to jedno z największych Centrów Nauki w Europie. Atrakcje jakie przygotowali pracownicy centrum na pewno wynagrodzą nawet najdłuższą podróż. Centrum działa w Warszawie od 2010 roku i od samego początku doskonale się wkomponował w zespół atrakcji jakie proponuje stolica naszego kraju. Większość wycieczek, jakie zmierzają do Warszawy w swoich planach posiada opcję zwiedzania Centrum Nauki Kopernik.

Niewyczerpalne pokłady.

Każdy zwiedzający to niezwykłe miejsce ma do dyspozycji sześć bloków tematycznych: Świat Ruchu, Człowiek i Środowisko, Korzenie Cywilizacji, Strefa Światła, Bzzzz oraz Re:Generacja. To podstawowe galerie, a Centrum przygotowało również Planetarium, Teatr Robotów, a także Park Odkrywców. To wszystko powoduje, że chętni do zwiedzenia i poznania całości muszą przygotować na ten cel sporo czasu. W Galerii Świat Ruchu pracownicy Centrum chcą przybliżyć zwiedzającym elementarne prawa fizyki, jakie rządzą naszym światem, a dokładniej jak fizyka rządzi ruchem. Można znaleźć tu specjalne symulatory, które umożliwią zapoznanie się między innymi jak powstaje tornado, czy też jak rozchodzi się fala dźwiękowa, czy też światło. W kolejnej galerii Człowiek i Środowisko, na chętnych czeka między innymi symulator jazdy po spożyciu alkoholu, a także wszystkie zagadnienia, które dotyczą zarówno organizmu człowieka, jak i korelacji pomiędzy człowiekiem i środowiskiem. Galeria Korzenie Cywilizacji to nie tylko podróż przez historię rozwoju ludzi pod kątem osiągnięć naukowych, ale również ukazane jest to co może czekać na ludzkość w przyszłości ? podróże między gwiezdne, czy też podróże w czasie. Zwiedzające dzieci mogą tu pobawić się żaglowcami i przez tą zabawę przekonać się jak ustawienie żagla może wpłynąć na prędkość okrętu. Można również sprawdzić ile siły trzeba użyć, by przepompować wodę za pomocą śruby Archimedesa. Strefa Światła to naukowe spojrzenie na zagadnienie związane ze światłem. Tu dzieciaki mogą się przekonać jak z jednej strony nasz wzrok jest doskonały, a z drugiej jak łatwo jest go oszukać. Bardzo ciekawą galerią jest Re:Generacja. To strefa dla miłośników odkrywania tajników ludzkiej psychiki. Zwiedzający może tu poznać najnowsze odkrycia psychologii, neurobilogii czy też psychologii. To strefa przeznaczona dla młodzieży powyżej 14 roku życia, a dla młodszych choć nie tylko doskonałą zabawę proponuje strefa Bzzz. To właśnie tu można się przekonać jak szybko biega gepard, porównać swoje możliwości do możliwości zwierząt pod kątem między innymi siły, wytrzymałości, szybkości itp.

Przez zabawę do głów.

Pomysł na Centrum Nauki Kopernik wydaje się nie tylko dobry, ale wręcz genialny. Dzieci i młodzież zwiedzające centrum nie czuje się jak w muzeum, lecz może samodzielnie uczestniczyć w doświadczeniach co przekłada się na zainteresowanie nauką. Sama nauka przestaje być w umyśle dziecka czymś nudnym, zaczyna się kojarzyć z czymś przyjemnym z zabawą. Być może, wizyta i zabawa w Koperniku przekona dzieciaki do nauki, a właśnie chyba o to twórcom Centrum Nauki Kopernik chodziło.