Zakopane ? zimowa stolica Polski, jak często określają to miasto położone w samym centrum tatr turyści. Dla wielu Zakopane to przede wszystkim Gubałówka, Krupówki, Sanktuarium na Krzeptówkach czy też Giewont i słynne już kolejki na ten szczyt. Jest jednak wiele innych miejsc, które warto w Zakopanem odwiedzić.

Z ręki mistrza.

Jadąc drogą na Łysą Polanę w kierunku pod Nosal można zauważyć niewielki drewniany kościółek, który stoi sobie na uboczu. Mało kto z przyjezdnych wie, że ten niewielki budynek powstał na podstawie projektu wykonanego przez niebyle kogo, bo Stanisława Ignacego Witkiewicza, szerzej znanego jako Witkacy. Kościółek, a właściwie Kaplica na Jaszczurówce, bo właśnie o tej świątyni jest mowa, zbudowano na początku XX wieku. Przepiękna drewniana budowla, tylko na pozór wydaje się niepozorna, bo kiedy podejść bliżej można zauważyć wiele detali, które zdobią ściany oraz dach kościoła. Sam budynek jest wykonany w typowym stylu zakopiańskim, jednak tu liczą się szczegóły, które sprawiają, że odwiedzający są oczarowani.

Kościół i cmentarz dla zasłużonych.

Kościółek na Pęksowym Brzyzku, to świątynia bardziej znana i liczniej odwiedzana niż kaplica na Jaszczurówce. Wielu słyszało o tej świątyni i położnym w pobliżu cmentarzu, jednak nie każdy wie, gdzie się ona znajduje. Większość turystów zamiast tego udaje się na Krzeptówki, do Sanktuarium Matki Boskiej. Kościół na Pęksowym Brzyzku stoi przy ruchliwej ulicy, która prowadzi do Kościeliska, wielu turystów przechodzi obok, nie wiedząc, jaką perełkę mija. To najstarszy budynek sakralny Zakopanego. Najstarsza część powstała w połowie XIX wieku. We wnętrzu kościoła można zauważyć przepiękne ołtarze autorstwa miejscowego artysty Wojciecha Kułach – Wawrzyńcoka. Wnętrze jest ozdobione pracami zarówno artystów XIX wiecznych, artystów tworzących w ubiegłym wieku oraz współczesnych. Do kościółka przylega zabytkowy cmentarz ufundowany przez Jana Pęksa, na którym są pochowane osoby zasłużone dla Zakopanego, z tym miastem i regionem związane. Między innymi można to podziwiać przepiękne nagrobki między innymi Sabały, Kornela Makuszyńskiego, czy też Tytusa Chałubińskiego. To miejsce warte odwiedzenia.

Atma ? dom artysty.

Kolejną atrakcją turystyczną Zakopanego, nie do końca docenioną przez turystów jest willa Atma. Ta położona przy bocznej uliczce Kasprusie XIX wieczna willa należała między innymi do Karola Szymanowskiego, który w tym domu mieszkał w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Pierwotnie był tam pensjonat, jednak z inicjatywy Jerzego Waldorffa willa została wykupiona i zorganizowano tam muzeum poświęcone temu wielkiemu artyście. Aby odtworzyć atmosferę panującą w okresie tworzenia kompozytora, zrekonstruowano gabinet mistrza. Pozostała część pokojów zostało wyposażona w stylu z lat pobytu kompozytora w tej willi. W willi nie tylko funkcjonuje muzeum, ale również organizowane są imprezy muzyczne, na których warto bywać.

Zakopane ma wiele miejsc, które na co dzień są ukryte przed oczami turystów, a może bardziej nie zwracają na nie uwagi, myśląc o zakupach, moczeniu się w pobliskich termach. Warto wyjść po za utarte szlaki na Krupówkach i zobaczyć coś więcej.