Tarnowskie Góry ? urocze miasto z długą historią położone w województwie śląskim niedaleko Gliwic, w pobliżu jeziora Nakło-Chechło. To z jednej strony miasto przemysłowe, z drugiej jednak otoczone licznymi lasami, proponuje doskonałe miejsca do rodzinnego wypoczynku. Tarnowskie Góry to również miasto, które ma do zaproponowania liczne atrakcje również turystyczne. Pośród miejsc, które warto, a wręcz należy zobaczyć jest Kopalnia Srebra wraz ze Sztolnią Czarnego Pstrąga.

Światowe dziedzictwo.

Sztolnia czarnego Pstrąga to udostępniony fragment kopalni srebra, jaka się znajdowała na terenie Tarnowskich Gór. Kopalnia oraz sama sztolnia została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To pierwszy taki obiekt na Górnym Śląsku, a dopiero 15 w Polsce. Historia kopalni sięga już XII wieku. W tych czasach na terenach obecnej kopali były prowadzone prace wydobywcze o czym mówiła między innymi Bulla Papieska Innocentego II z roku 1136r. Jednak prawdziwe wydobycie rozpoczęło się na przełomie XV i XVI wieku. Tarnowskie Góry uzyskało status wolnego miasta górniczego. Ten przywilej otrzymała z rąk księcia opolskiego Jana II Dobrego. O rozmachu prowadzonych prac wydobywczych świadczą pozostałości po chodnikach kopalnianych, których długość oceniana jest na 150km. Po zakończeniu wydobycia już w okresie między wojennym planowano udostępnienie kopalni zwiedzającym, jednak wybuch II Wojny Światowej brutalnie przerwała prace. Po zakończeniu działań wojennych otwarcie skansenu na terenie byłej kopalni nie było priorytetem. Dopiero w 1954 roku powstałe Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Ziemi Tarnogórskiej wzięło sobie za główny cel powołanie muzeum. Prace trwały w latach 1968-1976. Po długim oczekiwaniu 4 grudnia 1976 rok oddano do użytku Kopalnię Zabytkową Rud Srebronośnych. Data była nieprzypadkowa. Po pierwsze 4 grudnia to święto górników Barbórka, a 1976 roku przypadał 450 lecie uzyskania przez Tarnowskie Góry praw miejskich.

Co jest niezwykłego?

Plątanina kopalnianych chodników tarnogórskiej kopalni zawsze przyciągała chętnych mocniejszych wrażeń. To wykorzystali twórcy muzeum i stworzyli doskonałe miejsce ? ogromny labirynt podziemny, na który składają się nie tylko same chodniki, ale i wyrobiska, czy też komory wydobywcze, łączna długość tras przeznaczonych do zwiedzania to 150 kilometrów, można więc powiedzieć, że nikt nie będzie się tu nudził. Zwiedzający mogą zobaczyć między innymi komorę zwaną Niska, jej powierzchnia to 2000m, jednak jej wysokość to jedynie 1m. Doskonałą atrakcję stanowi również zalany chodnik, do którego pokonania potrzeba użyć łodzi. Zwiedzający podczas przejścia tras, mogą się zapoznać nie tylko z warunkami pracy dawnych gwarków, ale również poznać wiele ciekawych zjawisk geologicznych do spotkania wyłącznie w tej kopalni. Muzeum jest niezwykłe i powinno być obowiązkowym programem nie tylko wycieczek szkolnych, ale również rodzinnych wypadów krajoznawczych.