Technologia już na dobre wkroczyła do branży samochodowej. Obecnie produkowane samochody napełnione są elektroniką. Bardziej przypominają jeżdżące komputery niż samochody, które były produkowane jeszcze pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Komputery sterują nie tylko silnikiem, ale dokonują sprawdzenia wszystkich istotnych układów w pojeździe, a ponadto dbają o wygodę podróżujących w samochodzie ludzi. Zmieniły się również jednostki napędowe w samochodach. Silniki spalinowe przechodzą gwałtowny down sizing, czyli zmniejszanie pojemności skokowej silnika przy jednoczesnym zwiększeniu jego mocy. Poszukuje się nowych rodzajów napędu. Już nikogo nie dziwią samochody elektryczne oraz hybrydowe. Najwięksi producenci poszukują możliwości użycia wodoru jako paliwa przyszłości. Samochód przechodzi obecnie rewolucję. Można się zastanowić jak będzie on będzie wyglądać już za kilkanaście lat?

Elektronika wszechobecna.

Jak to w życiu bywa, chcąc być na topie trzeba wyprzedzać konkurencję. O tym wiedzą wszyscy producenci samochodów i już obecnie opracowują projekty modeli, które będą jeździły po naszych drogach w roku 2030, a więc już za 13 lat. Projektanci szykują nowe designy samochodów, jednak to co jest najważniejsze drzemie pod maską. Producenci samochodów uważają, że jedną z najważniejszych rzeczy jaka będzie ulepszona w samochodzie to wszechobecna elektronika. Pojazd będzie multimedialny. Dostęp do Internetu będzie koniecznością z uwagi na systemy, które będą się łączyć przekazując dane o samochodzie. Założenia przewidują, że kierowca nie będzie musiał odrywać się od prowadzenia pojazdem przełączając funkcje pojazdu. To będzie można wykonać głosowo. Komputer częściowo zastąpi kierującego. Prowadzone są od dłuższego czasu prace nad autopilotem, który poprowadzi bezpiecznie samochód bez udziału człowieka. Jak na razie prace te trwają, ale postęp jest już widoczny. Samochód będzie o wiele bardziej bezpieczny niż jest obecnie. Wprowadzone będą nowoczesne systemy biernego oraz aktywnego bezpieczeństwa, które pomogą eliminować nie tylko same kolizje czy też wypadki, ale same sytuacje zagrożenia.

Nowoczesne napędy.

W samochodzie przyszłości napęd spalinowy będzie jeszcze używany, jednak co raz większy będzie miał udział rynek samochodów hybrydowych oraz elektrycznych. W segmencie samochodów z napędem spalinowym w przyszłości rzadkością mają być silniki Diesla. Może będą używane jeszcze w samochodach terenowych, jednak patrząc na parametry jakie mogą już osiągać silniki benzynowe, to częściej będzie się sięgać po właśnie te jednostki napędowe. Nie znaczy to jednak, że silniki benzynowe będą odnosić sukcesy. Rośnie im wielka konkurencja ? silniki wodorowe. Silniki te to marzenie ekologów. Nie produkują żadnych spalin. Efektem spalania wodoru jest przecież woda. Korzystne jest dla takich jednostek napędowych to, że paliwo do nich jest wszędzie i praktycznie jest niewyczerpalne.