W naszym kraju opinie o stolicy Rosji są podzielone. Można się spotkać zarówno z negatywnym zdaniem, że jest to miasto brudne, pełne złodziei, że Polacy nie są tam mile widziani. Te słowa padają jednak z ust tych ludzi, którzy w tym mieście nie byli. Ci którzy mieli to szczęście być w Moskwie twierdzą coś zupełnie przeciwnego ? ich to miasto najczęściej zachwyca. Prawda jest taka, że Moskwa to miasto wielkich kontrastów. Obok wspaniałych perełek architektury można spotkać rozpadające się budynki. Obok bardzo bogatych ludzi, żyje wielu takich, którzy nie mają co włożyć na co dzień do garnka. Trzeba powiedzieć sobie wyraźnie, mimo wszelkich trudności i kłód rzucanych przez państwa zachodnie Moskwa jest jednym z najszybciej rozwijających się miast na świecie. Miejscem, gdzie historia przeplata się ze spojrzeniem w przyszłość.

Historia na każdym kroku.

Miliony turystów przyjeżdża do Moskwy by przede wszystkim podziwiać zabytki. A trzeba przyznać, że jest co oglądać. Centralny plac Moskwy ? nie wiadomo dlaczego w polskim języku przetłumaczony jako plac Czerwony, tak naprawdę nosi nazwę Piekny (Krasnnyj). To wspaniałe miejsce, które na przestrzeni wieków było niemym świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Mówi się, że plac ten przypomina całą Rosję ? wielki, robiący niesamowite wrażenie. Przy placu stoi Kreml ? wspaniały zespół pałacowy, a z drugie strony można zauważyć były GUM ? dom towarowy, w którym obecnie znajdują się siedziby butków najdroższych modowych marek takich jak Gucci, Dior, Calvin Klein i wielu innych znanych i liczących się w świecie mody marek. Może dziwić takie nagromadzenie drogich sklepów w jednym miejscu. Jednak to jest efekt szybkiego bogacenia się pewnej części Rosjan, którzy nie na ceny nie zwracają większej uwagi. Jednak warto wrócić do Kremla ? to tak naprawdę gród warowny zbudowany na planie trójkąta. Jako początek budowy wskazuje się rok 1475. Na terenie Kremla znajdują się liczne cerkwie, sobory, pałace i inne budowle. Od roku 1917 na Kremlu mają swoją siedzibę władze państwowe. Kreml to obowiązkowe miejsce do zwiedzania. W kremlowskich murach pochowano najwybitniejszych wodzów oraz przywódców radzieckich. Niedaleko Kremla wybudowano Mauzoleum Lenina. W którym są wystawione zwłoki przywódcy rewolucjonistów. Do mauzoleum każdego dnia ustawiają się wielogodzinne kolejki. Koszt zobaczenia wodza rewolucji to jedyne 350 rubli.

Metro na miarę marzeń.

Swoistym symbolem Moskwy jest jej metro. Stacje metra, a także korytarze przypominają raczej muzeum niż podziemną kolej. Każda ze stacji jest inna, bogato zdobiona, zdumiewa zwiedzających przepychem. Stacje metra niczym sale balowe wyposażone są w przepiękne żyrandole, a na ścianach można podziwiać bogato zdobione marmurowe ściany. Tematyka zdobień jest typowo socrealistyczna ? wychwalane są sukcesy państwa socjalistycznego, trud robotniczy. Metro moskiewskie zadziwia jeszcze jednym ? jest bardzo sprawne. W niczym nie przypomina metra nowojorskiego, gdzie co chwila są wyłączane linie i trudno się nim poruszać. Jest to bardzo tani i szybki środek transportu, który trzeba pamiętać musi wystarczać dla przeszło 10 milionów mieszkańców stolicy Federacji Rosyjskiej.

Miasto cerkwi.

Moskwa to miast, gdzie nie sposób przegapić cerkwie. Mimo komunistycznej przeszłości, trzeba przyznać, że religia trzyma się w tym kraju bardzo mocno. Szczególnie jest to widoczne w ostatnich czasach, kiedy władze ostentacyjnie pokazują się w cerkwiach, a duchowni odprawiają msze za zdrowie Prezydenta Putina. Do szczególnie wartych zobaczenia należy cerkiew Chrystusa Zbawiciela, która została w czasach komunistycznych zburzona, a obecnie odbudowana lśni w pełnej krasie.

Aby zobaczyć najciekawsze miejsca w Moskwie, trzeba by było poświęcić co najmniej kilkanaście dni, albo i więcej. Moskwa jest warta każdej chwili spędzonej w tym mieście. Trzeba dodatkowo powiedzieć, że Moskwa to również jej mieszkańcy, na co dzień może zabiegani i zapracowani ? jak w każdym wielkim mieście, ale gdy znajdą trochę czasu, to są bardzo otwarci i przyjaźnie nastawieni.