W kolorowych magazynach dla kobiet, w specjalistycznych czasopismach dla sportowców wszędzie można przeczytać o tym, że by osiągnąć cel, którym ma być zrzucenie wagi, smukła/atletyczna sylwetka (niepotrzebne skreślić), czy też w końcu poprawa wyników konieczne jest stosowanie diety. Do tego chóru przyłączają się również lekarze i dietetycy, którzy również wskazują odpowiednią dietę jako gwarancję, a właściwie jedną z gwarancji naszego dobrego zdrowia i samopoczucia. Każdy, lub prawie każdy stosował jakąś dietę. Zazwyczaj jeśli słyszy się o jakiejś diecie to mowa jest o odchudzającej, która pomoże zrzucić balast zbędnych kilogramów. W tym miejscu właśnie zajmiemy się tego rodzajem odżywiania.

Dieta Kwaśniewskiego

Swojego czasu, pośród największych celebrytów i co niektórych polityków ze świecznika w Polsce sukcesy święciła dieta Kwaśniewskiego. Opracowana została przez dr Jana Kwaśniewskiego i zakładała ograniczenie i to znaczne warzyw i owoców. Zamiast tego osoby, które zdecydowały się na tą dietę mieli jeść dużo tłustych rzeczy. To w uszach większości brzmi jak szaleństwo, ale tak naprawdę jest w tym coś racji. Dieta ta zezwalała jeść tłuste potrawy, w zamian czego trzeba było zrezygnować z jedzenia węglowodanów, owoców i warzyw. Dieta ta powstała na podstawie opracowanego stosunku poszczególnych grup żywieniowych, a więc białka, tłuszczu i cukrów w diecie. Według dra Kwaśniewskiego proporcje optymalnej diety to na 1g białka miało przypadać 3g tłuszczu oraz 0,5g węglowodanów. Co ciekawe można było zaobserwować chudnięcie osób stosujących dietę Kwaśniewskiego, ale tu przeciwskazania mieli i mają lekarze, którzy zaobserwowali wzrost poziomu cholesterolu ogólnego oraz zachwianie stosunku złego cholesterolu do dobrego, a co za tym idzie zagrożenie miażdżycą. Dieta Kwaśniewskiego jest po pewnych modyfikacjach stosowana do dnia dzisiejszego.

Dieta 1200 kalorii,

Jest określana, jako dieta dla osób wytrwałych, które pragną skutecznie zrzucić wagę. Naczelną zasadą tej diety jest spożywanie dużej ilości wody, niegazowanej. Picie kawy oraz herbaty słodzonej jest nie polecane, gdyż może to dostarczać zbędne kalorie. Zaleca się również rezygnację z ostrych przypraw, jako tych które wyostrzają apetyt. Posiłki są podzielone na pięć ? trzy mogą być większe i dwie przekąski. Ważny jest również czas pomiędzy posiłkami ? mniej więcej ma wynosić 3 godziny. Każdy posiłek musi mieć określoną kaloryczność, przy czym śniadanie powinno mieć ok. 250 kcal, obiad 500kcal, kolacja 200kcal, a przekąski odpowiednio 150 oraz 100kcal. Dieta ta ma niewątpliwe zalety jaką jest szybka utrata wagi oraz różnorodność produktów żywnościowych, które można zjeść. Nie jest to dieta bez wad. Jej stosowanie może spowodować nerwowość z powodu zmniejszonej ilości dostarczonych kalorii oraz podczas tej diety organizm nie otrzymuje wszystkich potrzebnych elementów.