Nie wystarczy mieć ładnego garnituru, by wyglądać dobrze. Można powiedzieć, że to dopiero wstęp do uwertury odpowiedniego wyglądu. Aby wyglądać doskonale, trzeba dopasować wszystkie elementy układanki, a więc koszula, krawat pasek do spodni, skarpety no i oczywiście obuwie. Nie ma się co łudzić, większość mężczyzn nie ma głowy do odpowiedniego dobierania krawatu do koszuli i garnituru, a co dopiero o doborze wszystkich tych elementów.

Koszula i krawat.

Koszula do garnituru to podstawa dobrego wyglądu mężczyzny. Nie można liczyć, że mężczyzna będzie elegancki, jeśli ubierze koszulę sportową lub z krótkim rękawem do klasycznego garnituru. Koszule występują w różnych wersjach, ale dobór odpowiedniej do garnituru nie musi być wcale trudne. Najważniejszy w doborze koszuli jest tak naprawdę kołnierzyk. Zbyt luźny będzie się tragicznie prezentować na szyi, za mały sprawi, że noszący ją gentelman będzie się po prostu dusił. Numer kołnierzyka należy dobrać mierząc obwód szyi i dodając 1 cm. Pozostałe rozmiary dobrać należy do wzrostu oraz postury, korzystając z odpowiednich tabel. Nie można również zapominać o długości rękawów, zaleca się, by spod rękawa garnituru lekko wystawał rękaw koszuli. Nie za dużo, wystarczy tylko 0,5cm ? 1cm. Jeśli chodzi o kolor, to już zależy od koloru garnituru, jednak klasycznym kolorem, który zawsze będzie eleganckim jest biały. Jednak można wykorzystywać inne kolory. Często w oficjalnych sytuacjach pojawiają się kombinacje z koszulami jasnoniebieskimi, bladoróżowymi, które zawsze pasują do klasycznych ciemnych garniturów.

Do koloru koszuli oraz garnituru dobiera się również kolor krawatu. Przy koszuli białej dobór nie będzie żadnym problemem, gdyż można dobrać praktycznie każdy krawat. Jest jednak prawda, że kiedy dobierze się krawat we wzory ? pasy lub kratkę, wówczas kompozycja może być doskonała. Nie można zapominać o zasadzie dwa plus jeden. Rozwijając ? jeśli garnitur, koszula i krawat będą w różnych kolorach, to dwie rzeczy muszą pasować do siebie, a trzecia może być na zasadzie kontrastu. Nie można jednak zapominać o tym, ze kolorystyka oraz desenie muszą ze sobą współgrać.

Pasek i buty.

Nie można również zapominać o ważnym dodatku jakim stał się pasek do spodni. Prawdziwy mężczyzna ma przygotowane co najmniej dwa paski w swojej szafie ? jeden czarny drugi brązowy. Nie mogą być to paski zbyt cienkie, jak i sportowe, grube pasy. Pas powinien mieć grubość około 2-3cm. I być wykonany ze skóry. Kupując pasek należy oczywiście patrzeć nie tylko na wyląd ale przede wszystkim na jego rozmiar. Nie jest chyba trudno dobrać rozmiar, choć zdarza się widzieć mężczyzn, których paski były zapięte na pierwszy lub co gorsza na ostatni guzik. Pasek trzeba dobierać pod kolor butów. Jeśli mężczyzna dobiera czarny pasek, jego buty również powinny być w tym kolorze. Nawet kiedy ubieramy się w ubrania casualowe, to ta sama zasada tu działa. W przypadku pasków do garnituru ważna jest też odpowiednia klamra. Dziwnie by wyglądał mężczyzna w garniturze, a do tego pasek niby z westernu. Klamra powinna być prostokątna wykonana z metalu w kolorze najlepiej srebrnym.