W życiu niejednej pary pojawia się chwila, kiedy decydują się rozstać. Nie zawsze wszystko wygląda jak w bajce i wszyscy żyją w szczęściu i miłości. O ile rozstanie dotyczy par, które nie posiadają dzieci, to już w drugim przypadku, to sprawa wygląda zupełnie inaczej. Przy rozwodzie rodziców świat dziecka się zawala. Nie można zapominać, że dla dziecka rodzice to podstawa jego funkcjonowania. Ich rozstanie to dla niego szok. Dziecko jest często świadkiem kłótni, a nawet nierzadko rękoczynów. Odpowiedzialni rodzice powinni zrobić wszystko, aby ta trauma dla dziecka była jak najmniej dotkliwa.

Po trupach do celu.

Spora część rodziców, podczas rozwodu nie patrzy na dobro swojego dziecka, tylko chce jak najwięcej ugrać dla siebie. Bardzo często, dziecko jest narzędziem w rękach rodziców. Niechęć do swojego partnera jest czasem tak wielka, że dziecko jest nastawiane przeciwko swojemu rodzicowi. Mały człowiek jest ogłupiały. Nie wie dlaczego jego rodzice, dotychczas tacy kochani, i racjonalni, nagle się nienawidzą, stają się nieprzewidywalni i okrutni? Sami rodzice zachowują się jak dzieci, którzy chcą zabrać zabawki i wyjść ze wspólnej piaskownicy. Nie myślą o tym, ze dziecko to nie jest zabawka, to myślący i cierpiący z ich powodu mały człowiek. Nie zależnie od tego co jest przyczyną rozwodu, czy jest to niezgodność charakterów, czy też po prostu zdrada jednego z rodziców, trzeba pomyśleć przede wszystkim o dziecku, by jego trauma z powodu rozwodu rodziców była jak najmniejsza.

Jak się rozwieść, by dziecko jak najmniej ucierpiało.

Nie ma rozwodów par, gdzie są dzieci, w których te dzieci nie przeżywają tego bardzo. Mimo niechęci do siebie, rodzice, powinni odłożyć animozje i zrobić wszystko, by ich rozstanie jak najmniej stresowało ich dziecko, lub dzieci. Dziecko cały czas jest bacznym obserwatorem. Nie można mu dać obrazu rodziców jako osób, które nie potrafią inaczej rozwiązywać problemów jak krzykiem, płaczem, kłamstwem. Jeśli ma już dochodzić do rozmów, warto by zadbać o to, aby dziecko nie było tego świadkiem. Wiadomo, że podczas takich rozmów często biorą górę emocje i może paść wiele ciężkich słów, może lepiej rozwiązywać problemy za zamkniętymi drzwiami, czy też kiedy dziecka nie ma w domu? Dziecko wie, że rodzice planują rozwód, czuje to i widzi jak rodzice się odnoszą do siebie. Może więc lepiej wyjaśnić dziecku wspólnie powód rozwodu, zapewnić, że ono nie jest jego przyczyną. Ważne by dziecko wiedziało, że mimo rozwodu rodzice w dalszym ciągu będą go kochać. Nie można mieszać dziecko w konflikt. Nie można wymagać by stanęło po jednej ze stron. Może dojść do sytuacji, że dziecko w przyszłości znienawidzi któregoś z rodziców. Najczęściej dzieje się to pod wpływem paskudnych manipulacji. Nie można szantażować byłego partnera, byłej partnerki widzeniami z dzieckiem. Jeśli dobro dziecka nie stoi na przeszkodzie, ważne jest by miało doskonałe kontakty z oboma rodzicami. Utrudnianie takich kontaktów jest szkodliwe dla dziecka, dla jego przyszłych relacji.