Stolica Francji jest miejscem w którym chyba każdy chce zawitać. Kojarzone przede wszystkim z miłością oraz artystami miasto przyciąga jak magnes zakochanych i turystów z całego świata. CO jest takiego w tym miejscu, że tak oddziałuje na takie rzesze ludzkie? Co sprawia, że to właśnie do tego miasta przyjeżdżają setki tysięcy par, by się oświadczyć?

Paryż wart jest mszy.

Historia Paryża podobnie jak wielu miast europejskich jest dziwna, zagmatwana. Początki tego miasta sięgają 300 r pne, kiedy na wyspie Ile de la Citie na rzece Sekwana powstała osada Celtów. Pięćdziesiąt lat przed narodzinami Chrystusa w pobliżu Rzymianie założyli osadę Latitia Parisorium, jednak ta osada nie miała większego znaczenia, ani militarnego, ani gospodarczego. Dopiero za panowania Chlodwiga I – władcy Franków nabrała znaczenia w chwili, kiedy została ogłoszona stolicą jego kraju. Prawdziwy rozwój stolicy Francji rozpoczął się jednak nieco później, bo dopiero w wieku IX. W ciągu zaledwie 200 lat w mieście tym powstaje wiele kościołów w tym najsłynniejsza katedra Notre Dame de Paris. Na ten okres datowane jest powstanie pierwszej fortecy. Dzieje Paryża to prawdziwa sinusoida okresu rozkwitu oraz upadków. Obecnie można zaobserwować rozkwit wielokulturowej stolicy nie tylko Francji, ale można powiedzieć, że całej Europy.

Mekka nie tylko zakochanych.

Każdego roku do Paryża przyjeżdża około 30 milionów turystów żądnych zwiedzania oraz poczucia magii tej stolicy zakochanych. Powiedzieć o tym miejscu na ziemi, że to miejsce magiczne, to jakby nic nie powiedzieć. Fantastyczny klimat stworzony przez artystów, wąskie uliczki, liczne kafejki które znajdują się wprost na ulicach tego miasta. Jednak jeśli ktoś się będzie zastanawiać, dlaczego właśnie Paryż jest miastem miłości, mekką zakochanych, to nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Mimo to, stolica Francuskiej Republiki większości obywatelom tego świata kojarzy się właśnie z tym uczuciem. Tu miliony par stawiają się na Tour de Eiffel by wyznać sobie miłość i poprosić o rękę swojej drugiej połówki, to też w tym mieście można spotkać te pary w miłosnym uścisku w knajpkach słynnej dzielnicy Marais. Według znawców najbardziej romantycznym miejscem Paryża jest Place de Furstenberg, gdzie nie tylko zakochani siedzą tłumnie na urokliwych ławeczkach, by cieszyć się zapachem kwiatów oraz rozkoszować się ciszą i spokojem.

Zwiedzanie czas zacząć.

Nie sposób wymienić wszystkie miejsca, które warto w Paryżu odwiedzić. Obowiązkowym miejscem wydają się paryskie zabytki, a jest ich w stolicy Francji mnóstwo. Dla każdego coś się znajdzie, Luwr, La Tour De Eiffel, cmentarz Pere Lachaise, gdzie pochowani są między innymi artyści, czy też Pola Elizejskie z Łukiem Triumfalnym, to tylko promil z tego co oferuje te przeszło dwumilionowe miasto. Nie można jednak zapominać o licznych teatrach, operach czy też innych ciekawych miejscach oferujących zarówno sztukę przez wielkie „S” jak i tą nie wymagającą ubioru wieczorowego. Paryż to mieszanka tradycji oraz nowoczesności. Co dziwne, sami paryżanie nie lubią swoich symboli, odcinają się od historii, żyjąc dniem dzisiejszym.