Można się cieszyć, kiedy widać w parkach oraz na ulicach co raz więcej osób, które biegają ? mając świadomość zdrowego trybu życia. Bieganie to jeden z najprostszych sposobów na uzyskanie i utrzymanie formy oraz szczuplejszej sylwetki. Jednak jest wiele osób, które nie mogą biegać, bądź też nie za bardzo ich pociąga wielokilometrowy bieg. Dla nich jest doskonały sposób na treningi, który przywędrował do naszego kraju z dalekiego wschodu. To slow jogging, czyli wolny bieg.

Przyjemność z ruchu.

Założeniem tej metody treningu jest to, by dać przyjemność trenującemu przez cały czas jego trwania. W Japonii profesor Hiroaki Tanaka opracował metodę powolnego biegania. Polega ona na utrzymywaniu powolnego tempa w granicach 2-5 km/h. można się zastanowić, czy można biegać w tempie spacerowym? Oczywiście, że tak. Wystarczy zastosować technikę jak przy bieganiu, stawiając odpowiednio stopy, by utrzymać rytm, a jednocześnie czując przyjemność przez cały czas ?biegania?. Jak podaje wynalazca tej metody, dzięki niej mógł w wieku 50 lat przebiec maraton w czasie 2:08:14, co jest wynikiem doskonałym. Jak podaje profesor Tanaka, tak naprawdę prędkość w slow jogging każdy musi sobie obliczyć dla siebie. Ma to być tempo, które znajduje się tuż pod progiem mleczanowym. Najlepiej taki próg można określić w laboratorium, jednak nie każdy ma taką możliwość. Dla większości zainteresowanych ? jest również domowy sposób na obliczanie tego progu. Początek jednak musi być wolniejszy niż w przypadku spokojnego spaceru.

Najważniejsza jest technika.

Bieganie slow jogging opiera się na nieco innej technice biegania, niż bieganie tradycyjne. Stopa nie jest stawiana od pięty, czy od palców. W slow jogging stopę się stawia na śródstopiu, czyli na środkowej jej części. Przed rozpoczęciem biegania, warto sprawdzić, gdzie jest naturalne miejsce, z którego można się wybić i na którym się ląduje. Jak podaje profesor Tanaka, to właśnie ta część stopy musi być przede wszystkim zaangażowana do uprawiania tego sportu. Można mieć trudności z tą techniką biegając w obuwiu z dużą amortyzacją. Do uprawiania tego sportu poleca się buty z cienką podeszwą, dzięki czemu będzie można szybciej wyczuć ten punkt, z którego trzeba się wybić. Biegając w wolnym rytmie stopy stawiane są specyficznie, każda stopa idzie swoim torem. Samo bieganie przypomina raczej podskoki niż faktyczne bieganie. Warto zachować wyprostowaną sylwetkę. Najważniejsze by utrzymać odpowiednią kadencję biegu. Prawidłowy rytm to około 180 kroków na minutę, czyli około 4 kroków na sekundę. Nie można zapominać również o oddechu, musi być on spokojny, jak na spacerze. Zaleca się by slow jogging uprawiać od 30 do 60 minut dziennie. Jeśli ktoś nie potrafi wygospodarować takiego czasu można podzielić go na mniejsze porcje.