Na nasz rynek szturmem wtargnęły sklepy oferujące odzież używaną. Second handy, czy też lumpexy można znaleźć w każdym większym i mniejszym mieście. Niektórzy nie ukrywają, że kupują w tych sklepach odzież, inni starannie to ukrywają, ale nie potrafią sobie odmówić wyszukania jakiejś rzeczy spośród całej masy wystawionych w tego rodzaju sklepach. Kupowanie rzeczy używanych wzbudza w naszym społeczeństwie wiele emocji. Dlaczego tak jest. Przecież jeszcze nie tak dawno, zanim pojawiły się sklepy tego rodzaju, używane rzeczy i to drożej można było kupić w komisach. W tym czasie to było ok., a teraz dlaczego dla niektórych jest to passe?

Dlaczego kupujemy?

Nie zależnie od opinii, którą przypina się kupowaniu używanych rzeczy co raz większa liczba osób próbuje czegoś w lumpexach wyszukać dla siebie. Powodów dla których to robią jest co najmniej kilkanaście, ale wystarczy chyba jak przytoczę kilka:

Najważniejszym powodem jest oszczędność. Nie można ukrywać, że czasem można wyszukać prawie nową lub całkowicie nową rzecz, za którą trzeba dać kilka lub co najwyżej kilkanaście złotych. Biorąc pod uwagę ceny na te rzeczy kiedy są nowe, to chyba jest czysta oszczędność. Kolejna rzecz ? każdy rodzic wie jak szybko dziecko może zniszczyć swoje ubrania. Przetarcia, rozdarcia, plamy nie do sprania. Kupowanie wiecznie nowych rzeczy to koszmarny wydatek. Ale od czego są second handy? Przecież można kupić używane rzeczy za kilka złotych i nawet kiedy dziecko je zniszczy, to nie będzie to aż taki wydatek.

Perełki ? dla każdego bywalca second handów, największą radością jest znalezienie prawdziwej perełki, czyli rzeczy niezwykłej, której nie spotyka się często nawet w sklepach firmowych. Warto czasem poświęcić trochę więcej czasu, by znaleźć coś niezwykłego, bo ludzie oddają do ponownej sprzedaży naprawdę różne rzeczy, pośród których mogą się zdarzyć również przepiękne sukienki, bluzeczki, czy też nieużywane buty z wysokiej półki.

Zdrowie jest również ważne. Wiele osób, które nie kupują w tego rodzaju sklepach uważa, ze rzeczy, które są tam wystawiane są brudne. To błędne myślenie, gdyż owszem są to rzeczy używane, ale przed sprzedażą zostały odkażone. Wiele matek małych dzieci lubi kupować w tych sklepach, gdyż są to rzeczy już przeprane kilka razy. Dzięki temu ubranka dla dziecka są już pobawione większości szkodliwych substancji, które są dodawane podczas ich produkcji. Mając na uwadze fakt, że skóra małego dziecka jest cieńsza niż dorosłego, kupowanie rzeczy, które już są pozbawione tych szkodliwych substancji jest całkiem rozsądne.

Recycling to kolejna rzecz, która przemawia na rzecz kupowania w second handach. Wielu ludzi kupując nowe rzeczy w sklepie, tak naprawdę chodzi w nich kilka razy, po czym wyrzuca, nie zastanawiając się jak wielki wpływ na środowisko naturalne ma wyprodukowanie takiej bluzeczki, spodni, czy też kurteczki. Rzeczy, które otrzymały drugą szansę na to, by były noszone to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, o które trzeba przecież dbać. Nie możemy traktować odzieży jako rzeczy jednorazowych. Jeśli coś się nam już nie podoba, może to wykorzysta ktoś inny. Na tej samej zasadzie kupujmy w sklepach z używaną odzieżą. Nie ważne, że ktoś już to nosił. Liczy się tu i teraz.